Майстер-клас з виготовлення солом’яного «павука» та великодньої пташки від Красильникової Ірини Валеріївни, майстра декоративно-ужиткового мистецтва, кандидата педагогічних наук, доцента кафедри образотворчого, декоративного мистецтва, технологій і безпеки життєдіяльності Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського

8 листопада 2022 року студенти спеціальності 014.10 «Середня освіта (трудове навчання та технології)» відвідали вебінар, в межах якого було проведено майстер-клас з виготовлення солом’яного “павука” та великодньої пташки.

Спікер – Красильникова Ірина Валеріївна, майстер декоративно-ужиткового мистецтва, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри образотворчого, декоративного мистецтва, технологій і безпеки життєдіяльності Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського.

Солом’яні «павуки» є одним з найдавніших творінь з соломи, і, мабуть, найзагадковішим. Попри те, солома – матеріал недовговічний, тому найбільш стародавні «павуки», які змогли зберегтися до сьогоднішнього дня, були створені в кінці XIX або на початку XX ст. «Павуки» з соломи – це справжній витвір мистецтва, наповнене глибоким сакральним змістом. Підвісні декоративні конструкції славилися прикрасою селянського житла і традиційним оберегом дому та його господарів.

Різдвяний «павук» — традиційна прикраса оселі в Україні на різдвяні й новорічні свята виготовлена з соломи. Таких «павучків» вважають оберегом та символом Всесвіту. Вважалося, що вони охороняли будинок, приносили добробут і щастя в сім’ю, вбираючи в себе всю негативну енергію, яка була присутня в будинку. Щороку повторювався цикл: старий «павук» спалювався і на його місце вивішувався новий.

Так, народ здавна вірив в чудодійну силу солом’яного «павука», який вбирав все негативне, що могло перешкодити щасливому течією життя сім’ї. Існувало повір’я, що в його павутині заплутуються нечиста сила, нещастя і хвороби, а в сім`ї пануватимуть щастя і лад. Часто «павука» підвішували над колискою дитини і над головами молодих під час весілля. А ще солом’яні конструкції служили чудовою прикрасою інтер’єру. Охороняти, приносити щастя і в той же час прикрашати, дарувати естетичне задоволення – призначення цих дивовижних конструкцій.

Найбільш традиційні «павуки» пірамідальної і ромбічної форм. Такі конструкції збираються з окремих просторових ромбических елементів – модулів. Також поширені і кулясті «павуки», які своїми розбіжними від центру лапками-променями нагадують сонце. Для виготовлення павуків нарізають соломинки необхідного розміру. Через внутрішню частину пронизують ниточку, що скріплює їх. Таким чином виходять кубики та квадратики з різними формами. З них, власне, й формують різноманітні фігурки й підвішують їх до стелі. Від найменшого подиху повітря “павучки” починають рухатися, створюючи враження живої істоти.

Власне про матеріали та інструменти а також особливості виготовлення такого “павука” та прикрас з соломи для нього й розповіла майстриня.

Дотримуючись та зберігаючи традиції декоративно-ужиткового мистецтва, майстриня показала як виготовити ще одну прикрасу – великодню пташку з писанки та паперу. Адже у давні часи українці на Великдень прикрашали свої хати витинанками,  великодніми пташками. Зазвичай великодніх голубів робили з писанки,  крашанки. Прикріпляли до яйця паперові візерунчасті крильця, з тіста робили голівку і підвішували таку птаху під образи.  На великодніх витинанках теж зустрічалися пташки.

Щиро дякуємо Ірині Валеріївні за надзвичайно корисний для майбутніх вчителів трудового навчання майстер-клас та популяризацію української культури, наших традицій!