Гостьова лекція-екскурсія від майстра-художника, представника косівського осередку дереворізьблення Захара Стринадюка для здобувачів ОП “Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво” та “Середня освіта. Трудове навчання та технології, інформатика”

08 березня 2024 року здобувачі ОП “Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво” та “Середня освіта. Трудове навчання та технології, інформатика” мали можливість відвідати приватний музей-майстерню косівської родини різьбярів “Кока”, ознайомитись з різними видами художньої обробки деревини та особливостями виготовлення творів з їх використанням. Лекцію-екскурсію, яку для студентів провів майстер-художник, представник косівського осередку дереворізьблення Захар Стринадюк, було організовано шляхом трансляції у Зумі відео-дзвінка митця в соціальній мережі Instagram.

Захар Стринадюк по новому, яскраво, щиро та безпосередньо оновив усталені форми гуцульського дереворізьблення, залучаючи колір, сміливо експериментуючи з добором орнаментів, колоритом та додатковими оздобами з металу, ниток, писанок. Невимушеність, свобода творчості, інколи непередбачуваність надає особливого ефекту творам автора. Як зазначає митець, вперше узяв долото в руки, коли мав 10 років. Далі, щоб покращити свої навички, як і брат, вступив в інститут. Все, що мали нагоду побачити у родинному музеї – результат кропіткої та наполегливої праці.

Митецьк творить асоціативні образи, що складаються із знайомих нам орнаментів, але структури композицій та їх колорит дивують та вражають глядача. Вибір орнаменту та кольорів для композиції творів, додавання у композицію скаралупи писанок, елементів вбрання (зокрема кептарів) та те, як Захар охарактеризовує твори говорить про велике замилування гуцульським мистецтвом. На питання звідки беруться ідеї для творчості, Захар Стринадюк відповідає лаконічно – у горах. Рідна земля, гори та наша культура надихають митця. Авторське бачення, працьовитість та бажання популяризувати українське довершуть справу.

Вражають й твори батька Захара – Миколи Стринадюка, які присутні мали можливість побачити під час заходу. Можна сказати, що родина Стринадюків (подружжя Микола й Галина, сини Богдан та Захар) є сучасним зразком прадавньої форми «сродної» праці, у якій секрети ремесла зберігались у родині  і передавались нащадкам. Кожен з митців виробив власну неповторну стилістику і є впізнаваним щодо причетності до родини Стринадюків.

Щиро вдячні Захару Стринадюку й за детальний огляд та характеристику найдрібніших елементів кожного з творів, що дало студентам можливість уявити обсяг роботи та специфіку їх виготовлення.

На завершення лекції-екскурсії студенти мали можливість задати запитання та висловили свої враження від заходу.

Щиро дякуємо митцю за таку пізнавальну зустріч та сподіваємось на подальшу плідну співпрацю.