28 жовтня 2023 року студенти 1-4 курсів кафедри технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва, що здобувають освіту за ОПП “Середня освіта. Трудове навчання та технології, інформатика” та “Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво” у супроводі к.пед.н., доцента Олександра Лівшуна та к.пед.н., доцента Вікторії Хренової вирушили на триденну екскурсію до осінніх Карпат.
Першою зупинкою на екскурсійному маршруті були відразу дві локації – Манявський моастир та Манявський водоспад. Найдавніший у Карпатах православний монастир Манявський скит стоїть відразу за селом, заслужив у народі назву українського Афону. Таке порівняння не випадкове, адже Манявський скит заснували ченці-послушники із цієї Святої Гори. Упродовж століть скит був не лише важливим релігійним осередком, а й культурно-освітнім та навіть промисловим. Святе місце з цілющою, за повір’ями, джерельною водою знаходиться у мальовничому карпатському міжгір’ї з оздоровлюючим мікрокліматом, первісною дикою природою поблизу села Маняви Богородчанського району на Івано-Франківщині.
Манявський водоспад – справжнє диво, яке варте уваги кожного мандрівника, один із найвищих у Карпатах і навіть в Україні (вода падає кількома каскадами з висоти 16-20 м), поряд із водоспадами Пробій у Яремчі та Шипіт у підніжжі полонини Боржава вважається одним з чудес українських Карпат і франківщини зокрема. Щоб оцінити таку красу, слід пішки здолати не менше 2 км ґрунтової дороги. Це займе трохи менше години. Проте ми вирушили у цю подорож не менш мальовничим маршрутом на машині ЗІЛ – 131.
29 жовтня частина групи з надзвичайно харизматичним гідом здійснила підйом на гору Хом’як, друга частина – відправилась у подорож машинами на Драгобрат.
Висота гори Хом’як становить 1542 м, вона складається з пісковиків і конгломератів. Привершинна частина Хом’яка вкрита кам’яними розсипищами, а далі – полонинами і криволіссям. Схили гори зеленіють смерековими та буковими лісами, які посмуговані притоками річок Женця і Прутця Яблуницького. Гірськолижний комплекс Драгобрат – найвисокогірніший гірськолижний курорт України, Унікальний рельєф схилів та необмежену кількість снігу в районі Драгобрату приваблює любителів гірськолижного екстриму. Драгобрат – перлина Українських Карпат. Цікавим є й те, що на одному з озер Драгобрату було знято сцену історичного пригодницького фільму «Довбуш» українського режисера Олеся Саніна.
Другий день нашої мандрівки завершився спільною вечерею, до приготування якої попри втому долучилися всі.
Яка ж подорож до Карпат без екскурсії в Буковель, на водоспад Пробій та сувенірний ринок Яремче, Тому 30 жовтня було вирішено рухатись саме цим екскурсійним маршрутом. Буковель не розчарував, адже програма була цікавою та насиченою: оглядовий витяг, прижки та спуски, панорамні краєвиди та безліч фото.
Оглядовий витяг в Буковелі дає неймовірну можливість насолодитися панорамними краєвидами наших українських Карпат, які неймовірні в будь-яку пору року.
Сувенірний ринок Яремче та водоспад Побій завершили екскурсійний маршрут осінніми Карпатами.
Українські Карпати – один із наймальовничіших куточків нашої України. Їх називають “зеленими”, тому що майже всі їхні схили та округлі вершини вкриті густим лісом, оповитим легким серпанком. Безлісими є лише найвищі точки гір, на яких розкинулися яскраво-смарагдові луки – полонини. Здіймаються до неба буки, смереки, ялини. Між ними знаходять притулок неповторні тварини Карпат. Тут водиться більше ніж половина всіх відомих представників фауни України. На крутих карпатських скелях росте окраса гір – едельвейс. Квітка приносить щастя тому, хто її побачить. З глибоких розломів земної кори б’ють цілющі мінеральні води. З гір несуть чисту воду стрімкі річки, що, неначе посковзнувшись на вологому камінні, утворюють невисокі, але шумні водоспади. Чарівними перлинами Карпат є бездонні озера і так звані висячі болота.
І ми безмежно вдячні Збройним Силам України за те, що вони Українські і за можливість їх відвідати цієї осені.