З 6 березня по14 квітня 2023 року викладачі кафедри технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва к. пед. н., доцент Вікторія Хренова та к. пед.н., доцент Олександр Лівшун проходили закордонне науково-педагогічне стажування в Білостоцькому Університеті (м. Білосток, Республіка Польща) на тему: «Навчально-наукова діяльність в сучасному університеті: виклики, рішення, перспективи». Стажування здійснювалося з використанням платформи онлайн конференцій Zoom, у дистанційному форматі.
14 квітня 2023 року в рамках науково-педагогічного стажування відбулася підсумкова конференція, яку проводила dr Marta Kowalczuk-Walędziak, заступник декана з міжнародного співробітництва факультету Наук про Освіту UwB. Під час промови пані Марта наголосила на тому, що не зважаючи на важку ситуацію в Україні, повязану з війною, всі учасники стажування активно опрацьовували теми лекцій, долучались до обговорення та презентували свої наукові есе. Підводячи підсумки стажування, пані Марта також зробила огляд наукових видань університету та запросила присутніх до співпраці.
Програма стажування була надзвичайно насиченою та мотивуючою до застосування отриманих знань в освітньому процесі. Колеги з Білостоцького університету ділилися власним досвідом, зокрема й з таких актуальних тем, як:
- Міжкультурна комунікація в педагогічній перспективі. Спікер – prof. dr hab. Mirosław Sobecki, завідувач кафедри освітніх та суспільних досліджень, декан факультету Наук про Освіту UwB.
- Мотивація студентів до навчання. Спікер – dr Marcin Kolemba, кафедра психології факультету Наук про Освіту UwB (стилі викладання та навчання студентів, способи залучення студентів до дидактичного процесу). Під час лекції було охарактеризовано дієві стилі викладання, способи залучення студентів до дидактичного процесу.
- Онлайн-освіта – інструменти для активізації студентів. Спікер – lic. Tomasz Krynicki, тренер з освітніх технологій, веб-майстер, продюсер звуку та світла, факультет Наук про Освіту UwB.
- Розвиток творчого мислення студентів. Спікер – dr Beata Kunat, Заклад Загальної Педагогіки та Методології Педагогічних Досліджень, факультет Наук про Освіту UwB. Пані Біатою було охарактеризовано та запропоновано до застосування методи подолання ригідності мислення та творчого вирішення проблем; розвиток уявного мислення та пізнавальної цікавості; розвиток асоціативних здібностей.
- Універсальний дизайн у вищій освіті. Спікер – dr hab. Tomasz Bajkowski, prof. UwB, заступник декана з дидактики на факультеті Наук про Освіту. Було розглянуто низку важливих питань: сутність універсального дизайну; компетенції персоналу в області універсального дизайну; впровадження універсального дизайну в навчальні програми – приклади позитивних практик.
Під час стажування також було розглянуто теми: Публікація праць в престижних наукових журналах – від ідеї до реалізації; Стипендії, стажування, гранти на дослідження – як підготувати хорошу заявку.
Дякуємо польським колегам за цікавий та корисний досвід, адже окремі теми (розвиток творчого мислення та універсальний дизайн) вже знайшли своє відображення у курсах, що викладаються, зокрема на ОП “Середня освіта. Трудове навчання та технології, інформатика” першого (бакалаврського) рівня вищої освіти.