21 квітня 2022 року викладачі кафедри Вікторія Хренова, Лариса Корницька та здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, що навчаються за ОПП «Середня освіта. Трудове навчання та технології, інформатика» мали нагоду долучитися до виготовлення традиційної подільської травленої писанки на практичному майстер-класі у межах вебінару «Подільська травлена писанка як засіб формування людських цінностей».
Проводила майстер-клас Красильникова Ірина Валеріївна – майстер декоративно-ужиткового мистецтва, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри образотворчого, декоративного мистецтва, технологій і безпеки життєдіяльності Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського.
Як символ відродження природи писанка відома у культурах різних народів. Історія її сягає глибини віків. Та лише українці зуміли найбільш виразно донести свої уявлення про життя за допомогою символів та знаків, якими її розписують. Писанкою зустрічали весну, вона була атрибутом різних язичницьких культів. Нею задобрювали богів і відганяли від дому нечисть. Християни побачили у розписаному яйці знак вічного життя і стала писанка символом великодньої радості. «Христос Воскрес!» – «Воістину Воскрес!».
Вже з другої половини Великого Посту бралися до роботи. Але зазвичай робили це перед Чистим Четвергом. З молитвою в серці і так, щоб ніхто не відволікав. Великодньої ночі писанки освячували в церкві. А потім дарували близьким людям, христуючись. Обмінятись з кимось писанкою означає побажати здоров’я, щастя, доброї вдачі.
Дуже різноманітні українські традиції писанкарства. Кожна місцевість, та навіть і кожне село мало свої уподобання у виборі кольорів і орнаментальних мотивів. Виготовлення ж великодніх писанок було і залишається частиною обрядової сфери життя українців.
Саме тому ми вирішили долучитися до магії створення подільської травленої писанки з нанесеними на неї символами – дубовими листочками. На глибоке переконання мисткині писанка з такою символікою надасть сил нашим захисникам і наблизить такі бажані перемогу та мир. Адже дуб в українських традиціях завжди асоціювався з силою і могутністю. Дубове листя – улюблений мотив у вишивці чоловічих сорочок.
Майстриня розповіла також які інструменти й матеріали будуть необхідні для такої захоплюючої справи. Акцентувала увагу на тому, що пишуть писанки на сирих, запліднених домашніх яйцях.
Також Ірина Валеріївна поділилася деякими хитрощами, які полегшать роботу початківця. Зокрема, як власноруч виготовити писачок зі шпажок, обгорток від цукерок «Стріла» та дроту.
Робота над писанкою тривала близько чотирьох годин. Завдяки особливостям технології та кропіткій праці майстрині вдалося виготовити писанку надзвичайно гарну подільську травлену писанку з трьома відтінками шкаралупи, які увиразнили нанесені символи сили та могутності – дубові листочки.
Участь у вебінарі була запланована з метою підвищення кваліфікації викладачів кафедри з традиційних технік художньої обробки матеріалів, а також як неформальна освіта здобувачів освіти, що навчаються за ОПП «Середня освіта. Трудове навчання та технології, інформатика» в межах дисципліни «Художня обробка матеріалів».
Щиро дякуємо Ірині Валеріївні за можливість долучитися до створення такого потужного оберегу та опанувати одну з технологій писанкарства.