Презентація книги-альбому патріотичної вишивки

У Хмельницькому обласному науково-методичному центрі культури і мистецтва 5 жовтня 2023 року відбулася презентація етнографічного альбому “НЕТЛІННІ” : Українська державна символіка в народній вишивці та ткацтві». В альбомі вперше демонструються тканини й вишиті експонати з українською державною символікою. На 360 сторінках видання представлено фотографії 200 унікальних виробів початку-середини ХХ ст., які подані повністю або частково. Також у книзі вміщено схеми відтворених авторами пошкоджених часом унікальних патріотичних вишивок.

Представлені у виданні вишиті речі мають не лише естетичну, але й історичну та соціокультурну цінність, адже більшість із них були створені в радянський період, де заборонялося все, що мало хоча й би натяк на українство. Незважаючи на переслідування і репресії вишивальниці приховували патріотичні символи в орнаментальних візерунках. Ці орнаменти містили прадавні символи влади (леви, чорно-червоні та синьо-жовті кольори, тризуб), які з набуттям Україною незалежності стали її офіційними державними символами, і це є яскравим свідченням культурно-політичного спротиву українців у минулому столітті, завдяки чому вдалось зберегти і передати багату національну культурну спадщину сучасним українцям.

Ініціаторкою долучити молодь Гуманітарно-педагогічної академії та Хмельницького національного університету до вивчення національної культурної спадщини була директорка Хмельницького ОНМЦКіМ заслужена артистка України Майя ОНИЩУК. Окрім студентів серед присутніх були майстри міської народної і художньої студії «Рукотвори», працівники обласних комунальних закладів культури, міських музеїв і бібліотек та інші, хто цікавиться культурним відродженням України, її національним спадком.

Увага гостей з непідробною зацікавленістю була прикута до захопливої розповіді про роботу над створенням першої подібного роду книги-збірки унікальних фото. Протягом дев’яти місяців, на які припали важкі холодні дні блекаутів, команда професіоналів натхненно вишукувала скарби української вишивки в основному у приватних маловідомих колекціях.

До альбому увійшли експонати краєзнавчих та етнографічних музеїв Тернопільської та Чернівецької областей, а також предмети з приватних родинних колекцій Львівщини, Рівненщини, Полтавщини. Варто зауважити, що наукове опрацювання зібраного матеріалу здійснили фахівці Центру фольклору та етнографії Навчально-наукового інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Презентувала це унікальне видання його упорядниця Леся Воронюк – письменниця, сценаристка, продюсерка, режисерка, журналістка, громадська діячка, членкиня Національної спілки журналістів України, голова громадської організації «Всесвітній день вишиванки», співзасновниця та ідеологиня свята, кандидатка політичних наук, чернівчанка. Також участь у формуванні видання брали участь: Таїсія Ковбасюк – кураторка проєктів ГО “Всесвітній день вишиванки”, другий упорядник альбому Володимир Щибря – представник Ради випускників ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України, директор Центру фольклору та етнографії Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидат історичних наук; художньо подати унікальну культурну ідентичність вдалось відомому фотографу– Євгену Хоптинському із Хмельницького.

Презентоване видання можна було придбати, а його автори для бажаючих підписували книги. Книгу-альбом придбано й для студентів кафедри технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва, чим ми дуже пишаємося. Автори віддають частину виручених коштів на благодійність. Так вже вдалось зібрати кошти на дрон для 251 батальйону ТрО.

Вишивка – це культурний код української нації, символи, якої уособлюють її національну ідентичність. Вона яскравий приклад того, що культура може бути духовною бронею. Унікальні вишивки, зібрані та уперше представлені у презентованому виданні – це приклад української нескореності та свободи у часи нищення, гоніння та приниження всього українського.

Дякуємо організаторам за запрошення, за можливість вкотре долучитися до відкриття ще невивченої нами нашої ж культури та історії.