28 листопада 2022 року для студентів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, що здобувають освіту за ОП «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво» відбулася гостьова лекція Следзя Сергія Володимировича, завідувача художньо-реставраційного відділу Львівського історичного музею, реставратора, мистецтвознавця, художника на тему «Реставрація, експертиза».
Під час лекції було в загальному охарактеризовано тему та основні поняття, що стосуються реставраційних робіт і експертної оцінки художніх творів. Як зазначив Сергій Володимирович, саме робота в матеріалі, під час якої відбувається знайомство студентів з матеріалами, опанування технологією виготовлення того чи іншого виробу (твору) та технікою його оздоблення і є основою для подальшого заглиблення в особливості професії реставратора. Саме майстерність і знання тої чи іншої техніки дає можливість визначити ступінь втручання та хід реставраційних робіт.
Розглядаючи питання експертизи художніх творів, лектор наголосив на тому, що цінність предмету чи твору мистецтва визначається зокрема й за його етнографічним, історичним, художнім значенням. Так, до прикладу, кваліфікувати скульптуру можна визначивши її стиль згідно певних ознак (чи є вона продовженням чи еволюцією цього стилю). Свою роль в оцінюванні відіграє і те наскільки знаним є автор, і те, наскільки рідкісним та унікальним є твір чи виріб.
Майстерність з якою фахівці різних рівнів застосовують методи експертизи і якість наукових досліджень у галузі дотичній до предмету експертизи також відіграють важливу роль. Адже чим вища кваліфікація експерта, тим вищій рівень твору вони можуть оцінити. Під час підготовки експертного висновку твір детально розбирається, здійснюються проби, аналіз тощо. Використовуються й наукові праці, на які за необхідності посилаються реставратори.
Щиро дякуємо Сергію Володимировичу за таку пізнавальну лекцію! Сподіваємось на подальшу плідну співпрацю.