25 листопада 2024 року для здобувачів освітньо-професійної програми «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти в межах дисципліни «Історія орнаменту» була проведена лекція «Геральдичний орнамент» доцентом кафедри культурології та зарубіжної літератури Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії Валентином Михайловичем Ільїнським, який є головою обласного відділення Українського геральдичного товариства та заступником голови комісії з питань геральдики при Хмельницькій обласній державній адміністрації.
Валентин Михайлович є автором більше півсотні гербів міст, сіл, районів, навчальних закладів, громадських організацій та об’єднань. Це герби: Меджибожа, Віньковець, Летичева, Збрижа, Сокиринець, Любара, Олевська, Олійникової Слободи, Андрушівського, Баранівки, Хмельницького, Старосинявського, Красилівського, Дережнянського районів; Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії, Хмельницького університету регіонального управління та права, Хмельницького економічного університету; хоругви м. Хмельницького, м. Старокостянтинова та інших, а також багатьох поважаних осіб серед яких й перший проректор (нині покійний) з науково-педагогічної роботи Войнаренко Михайло Петрович та екс-ректор Хмельницького національного університету Скиба Микола Єгорович.
Перед початком гостьової лекції Лариса Анатоліївна Корницька – кандидат педагогічних наук, доцент кафедри ТПОіДМ, гарант спеціальності 023 «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація» ХНУ, представила здобувачам високоповажаного лектора і передала йому слово.
Валентин Михайлович, як справжній педагог-науковець, дуже детально показав і розказав студентам, про орнаменти, їх класифікацію за видами, одним з яких є геральдичний орнамент, історія якого почалася ще з раннього Середньовіччя (ІХ – ХІІ ст.). Сьогодні геральдика – це спеціальна історична дисципліна, яка вивчає походження, розвиток, закони складання й художнього втілення гербів та їх використання. З розповіді лектора студенти дізналися, що створення герба має свої правила і канони складання; визначили з яких частин складається герб. Виявляється, що кожен елемент герба має свою назву (щит, намет, картуш, мантія, корона), де щит – центральна частина герба, має п’ять загальноприйнятих форм, а також, в зображеннях гербів дозволено п’ять загальноприйнятих кольорів (червоний, лазуровий, зелений, чорний, пурпуровий). Кольорова гама елементів герба включає в себе й кольори двох металів (золото та срібло). Також Валентин Михайлович навчив слухачів розрізняти типи гербів за певними ознаками, зокрема корона з цеглин – позначає місто, корона з колосків – сільські герби
Цікаво було дізнатися про такий факт, що «мантія» – гербова прикраса, походить з часів лицарських турнірів. З історії лицарства відомо, що на турніри з’їжджалося багато лицарів, які прагнули себе показати в бою як достойного воїна, але треба було довго чекати своєї черги, тож лицарі ставили намети і шатра й прикрашали їх власною атрибутикою, під якими поміщалася зброя та амуніція. Так в геральдиці виникло правило показувати мантію увінчану короною у вигляді шатра, що спускається з-під корони.
А такий елемент герба як «намет» забов’язаний своїм походженням хрестовим походам. В геральдиці «намет» отримав витончений, візерунковий вигляд. Якщо щит герба увінчаний шоломом, то останній майже завжди має намет, що складається з двох візерункових прикрас підсилених кольором золота чи срібла.
Ще один елемент багатьох гербів – це «картуш» – мотив у вигляді розгорнутого пергаменту з надрізаними краями, які завертаються у своєрідні роли. На такому картуші розміщувався герб, емблема або напис.
Студенти і викладачі кафедри із задоволенням прослухали лекцію про геральдичний орнамент, про його походження та правила складання. З’явилося бажання спробувати і самим створити якісь герби. Ми вдячні Валентину Михайловичу Ільїнському за живе чудове спілкування, за нові знання, що спонукають до подальших творчих дій та відкриттів.
На згадку про нашу плідну зустріч зробили групову світлину на згадку і маємо наміри на подальшу співпрацю. Обов’язково відвідаємо музей геральдики, що знаходиться у стінах Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії – єдиного музею з геральдики в Україні, створений зусиллями Валентина Михайловича, до якого нас люб’язно запрошено автором більше півсотні гербів міст, сіл, районів, навчальних закладів, громадських організацій та об’єднань. З великою дякою приймаємо запрошення.