17 квітня 2025 р., напередодні Міжнародного дня пам’яток і визначних місць, який щорічно в Україні відзначається 18 квітня як День пам’яток історії та культури, студенти кафедри технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва (гр. ДМ-23-1, ОДМ-24, ПОт-22-1) прослухали лекцію «Пам’ятники міста Хмельницького», яку для них підготувала і провела завідувачка сектору відділу обслуговування користувачів та соціокультурної роботи наукової бібліотеки Хмельницького національного університету Лілія САЛЮК.


У пам’ятках культури, які протягом сторічь намагається знищити чи принизити наш споконвічний ворог – московія, зафіксовано історію та культурний поступ нашого народу. Культурна спадщина України була б набагато більшою і багатшою, якби не нищилася і не розкрадалася нашим північним сусідом, задля привласнення і переписування власної історії на здобутках і таланті українців різних історичних епох.
Тому важливо знати історію своєї держави, яка у творах мистецтва закарбовує віхи її поступу, важливі для країни події, значних особистостей, які своїм талантом, своєю працею і своїм життям внесли особистий вклад у її становлення.
Сьогодні гостро стоїть питання щодо демонтажу чужих для нашої історії пам’ятників, відвертим ворогам і катам України та загалом місцям прославляння тоталітаризму. Натомість маємо шанувати пам’ять про своїх героїв та діячів різних сфер культури, мистецтва, науки тощо.
Якщо говорити про наше місто – сучасний Хмельницький, то тут встановлено близько трьох десятків пам’ятників, меморіалів та пам’ятних знаків, які належать до реєстру пам’яток монументального мистецтва національного чи місцевого значення та таких, що вважаються сучасними об’єктами.
Перший пам’ятник у нашому місті (тоді Проскурів) було встановлено в 1925 році жертвам Проскурівського погрому 1919 року, в якому загинуло більше 1600 осіб. У 1925 році на зібрані кошти було встановлено пам’ятник. Пам’ятники, що присвячені сумним подіям нашої історії, а саме: жертвам репресій «Ангел Скорботи» – 1998 р.; Подолянам, полеглим в Афганістані та інших локальних війнах – 2002 р.; Пам’ятник Героям Небесної Сотні – 2017 р..

Цікаво було дізнатися, що в місті встановлено п’ять пам’ятників Богдану Хмельницькому, хоча сам він тут ніколи не був. Перший історичний пам’ятник Богдану Хмельницькому був встановлений на Привокзальній площі перед залізничним вокзалом у 1955 р.; кінний пам’ятник – біля обласної філармонії 1993 р.; також перед Національною академією Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького та на території Хмельницького інституту МАУП 2007 р..
У нашому місті також встановлено пам’ятники: великому українському поету Тарасові Шевченку; українському поетові, письменнику та мислителю Іванові Франку; українському політичному й громадському діячеві сучасності В’ячеславові Чорноволу і навіть літературному герою барону Мюнхаузену – пам’ятник-фонтан, що з’явився у дворі перед будинком, де розташовувалися майстерні членів Спілки художників міста Хмельницького у 1970 році.
Кульмінацією лекції стала несподівано цікава Інтерактивна гра на платформі Kahoot, в якій студенти активно відповідали на запитання за темою прослуханої лекції, демонструючи свою уважність та знання на історію рідного міста. Атмосфера була живою та емоційною − жартували, підтримували одне одного й щиро раділи правильним відповідям. Такий формат не лише урізноманітнив сприйняття інформації, а й подарував учасникам гарний настрій та яскраві емоції.


На завершення заходу було зроблено спільне фото студентів біля тематичної книжкової виставки «Хмельниччина – рідний дивокрай» разом з лекторкою Лілією Салюк та викладачами Ларисою Корницькою та Оксаною Пястук.
