15 листопада 2023 року відбулася творча поїздка до Кам’янця-Подільського здобувачів освітньо-професійної програми «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво» під керівництвом гаранта ОПП – к.пед.н., доцента кафедри Лариси Корницької та викладачів к.пед.н., доцента Вікторії Хренової, к.пед.н., ст. викладача Олени Самборської.
Програмою поїздки передбачалося відвідати:
- Кам’янець-Подільський університет імені Івана Огієнка (кафедра образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва та реставрації творів мистецтва); при університеті відвідати клас всесвітньо знаної народної майстрині України Наталії Лашко (вишивка соломкою, клаптикова техніка) та її сина Іллі Лашко;
- Кам’янець-Подільський фаховий коледж культури і мистецтв: профорієнтація та огляд галереї учнівських творчих робіт;
- Виставкова зала (нове місто), огляд робіт Кам’янець-Подільського художника-живописця Дмитра Кравця;
- Картинна галерея – Старе місто;
- Майстерня художника Бориса Негоди.
- Прогулянка Старим містом.
Екскурсія мала на меті ознайомлення студентів зі спорідненими навчальними закладами Кам’янець-Подільського, з творчістю знаних майстрів і художників, з виставковими залами і галереями й діючими виставками в них, побачити принади Старого міста, що сприятиме розширенню кругозору здобувачів мистецької освіти, надасть їм наснаги до творчості.
Час та зміст проведення зустрічей було узгоджено з адміністраціями навчальних закладів, з майстрами і галереями.
Отже, першою локацією був Кам’янець-Подільський університет імені Івана Огієнка (кафедра образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва та реставрації творів мистецтва). Провів екскурсію кандидат мистецтвознавства, завідувач кафедрою Іван Підгурний
Іван Підгурний розповів про історію становлення університету та кафедри, яку він очолює. Про напрями творчої та наукової роботи. Разом з Володимиром Бучковським провів екскурсію галереєю творчих (дипломних) робіт випускників минулих років та аудиторіями.
На цій кафедрі займалась творчістю та викладала відома народна майстриня України Наталія Лашко (нині пенсіонерка). На кафедрі й сьогодні працюють її чоловік – заслужений майстер народної творчості, доцент Володимир Лашко та продовжує творчі традиції матері їхній син Ілля.
Наталія Лашко – член Спілки майстрів народного мистецтва України. За результатами багатьох досліджень мисткиня винайшла та апробувала авторську техніку художньої вишивки соломкою.
Слід зазначити, що вишивка соломкою є унікальною технікою, якою в світі володіють одиниці.
Наталія Лашко детально охарактеризувала техніку вишивки соломкою, історію її виникниння та технологію. За її словами, вона, її чоловік та син – єдині в Україні, які створюють картини за допомогою розщепленої соломки. Наталя Лашко каже, що у світі у цій техніці працюють менше десятка майстрів.
Також Наталією Лашко розроблено авторську техніку арт-квілту. Кожна робота майстрині є унікальною і неповторною. З перших хвилин її роботи дивують, беруть у полон досконалістю деталей та неочікуваним поєднанням матеріалів і технік. Каптикове шиття, аплікація, плетіння, арт-квілт, вишивка соломкою, живопис – Наталія Семенівна ніколи не боялась експериментувати, що й дозволило майстрині проявити всю багатогранність свого таланту. Співавтором деяких робіт Наталії Лашко є її син Ілля Лашко, який також володіє технікою вишивки соломкою та технікою арт-квілту, однак виділяється власним почерком.
Роботи Наталії Лашко знаходяться в приватних колекціях Швейцарії, Ізраїлю, Франції, Польщі, Сербії та України.
По завершенню зустрічі з майстрами зробили спільне фото.
Далі, за визначеною програмою творчої поїздки, був Кам’янець-Подільський фаховий коледж культури і мистецтв – один з найстаріших навчальних закладів Поділля.
З напрямами творчої діяльності коледжу наших студентів познайомила Лариса Горна – викладач фахових дисциплін. Розповіла про особливості декоративних технік на прикладі творчих робіт студентів коледжу, які представлено на стінах кожної з аудиторій закладу.
З діяльністтю кафедри технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва та зокрема ОПП «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво» здобувачів коледжу ознайомили викладачі кафедри: к.пед.н., доцент Лариса Корницька, к.пед.н., доцент Вікторія Хренова, к.пед.н., ст. викладач Олена Самборська.
Олена Самборська захопливо розповіла учням про спеціалізації освітньої програми, про їх специфіку та особливості; про навчання та дозвілля наших студентів; продемонструвала навчальні майстерні та аудиторії нашої кафедри, а також творчі роботи здобувачів, які виконувалися в цих майстернях.
Здобувачі задавали питання щодо вступу у ЗВО, як проходитиме творчий конкурс, які вимоги до виконуваних творчих вступних робіт тощо.
Їх творчих наставників, викладачів коледжу цікавили питання, пов’язані з особливостями реалізації освітнього процесу, мистецькими техніками тощо. На ці питання відповіді давали гарант ОПП к.пед.н., доцент Лариса Корницька та к.пед.н., доцент Вікторія Хренова, яка охарактеризувала нетрадиційні техніки художньої обробки матеріалів та наголосила на можливості викладати у мистецьких закладах по завершенні навчання за освітньо-професійною програмою.
Після презентації та взаємного знайомства з діяльністю обох закладів освіти, нашим студентам було запропоновано завітати до аудиторій закладу, в яких відбувався навчальний процес. Тож здобувачі кафедри ТПО і ДМ Хмельницького національного університету мали можливість побачити як і з чим працюють учні фахового коледжу культури і мистецтв.
А далі в нашій програмі передбачалась прогулянка містом і відвідування мистецьких галерей. Першою стала ВИСТАВКОВА ЗАЛА, де представлялись живописні твори Кам’янець-Подільського художника Дмитра Кравця. Хочемо зазначити, що виставка мала діяти до 15.11.2023 р., але спеціально для студентів ХНУ демонтування виставки було затримано, за що ми вдячні організаторам.
Дмитро Кравець – один із яскравих представників експресіонізму серед сучасних художників України. Член Національної спілки художників України. Випускник Кам’янець-Подільського університету імені Івана Огієнка.
Наступною локацією, яку ми відвідали у Кам’янці-Подільському, була Картинна галерея, що розташована в будівлі кінця XVIII століття – пам’ятці архітектури. Картинна галерея розташована, у Державному історичному музеї-заповіднику у Кам’янець-Подільському, що є одним з найдавніших та найвизначніших музеїв України.
Експозиція музею складається з унікальних творів живопису, графіки, скульптури західноєвропейського та українського мистецтва ХVІІ-ХХ століть, а також колекції іконопису та скульптур на релігійну тематику.
В галереї також експонуються твори сучасних художників. й випускні роботи здобувачів мистецького коледжу.
Під кінець нашого перебування у Кам’янці-Подільському нам випала велика честь побувати в майстерні художника Бориса Негоди. Нас гостинно прийняла донька Бориса Негоди – Ольга, зі своїм чоловіком Володимиром Бучковським, який викладає на кафедрі образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва у Кам’янець-Подільському національному університеті імені Івана Огієнка.
Володимир Бучковський – художник-педагог, графік, митець, які володіє багатьма техніками і надає перевагу такій унікальній, рідкісній та складній техніці Мецо-тинто, «чорна манера». Він й показав нам майстерню Бориса Негоди – заслуженого художника України, який вже чотири роки як відійшов у інші світи; розповів про його творчу і педагогічну діяльність, адже Борис Негода також працював у Кам’янець-Подільському національному університеті імені Івана Огієнка на посаді професора кафедри мистецьких дисциплін.
Борис Негода – художник, чиї твори полонять дивовижним світом краси, життям, щастям та світлом. Його твори зберігаються у музеях України та приватних колекціях. Він був першим лауреатом Обласної премії імені В’ячеслава Розвадовського (видатного українського художника, педагога, популяризатора народного мистецтва) та лауреатом Всеукраїнської премії імені Івана Огієнка в галузі образотворчого мистецтва.
Володимир Бучковський також поділився зі студентами специфікою техніки Мецо-тинто, показав інструменти і приладдя на якому створюються гравюри, презентував свої роботи.
Його дружина, донька Бориса Негоди, створює дивовижні філософського змісту і народні за суттю витинанки. Кожну з них з надзвичайною любов’ю та гордістю презентував студентам пан Володимир.
На завершення знайомства з творчістю талановитих митців подружжя художників вирішило пригостити всіх присутніх запашним чаєм з домашньої випічки пирогом, адже день вже далеко перейшов за полудень і студенти трохи потомились.
Такому приємному та теплому фіналу зустрічі з родиною художників студенти дуже зраділи
Нас гостинно пригощали, а на завершення зустрічі ми вирішили зробити світлини з майстрами на згадку про чудово проведений час в товаристві з цікавими, талановитими, гостинними господарями, які бережуть пам’ять про свого батька, талановитого художника і педагога Бориса Негоди.
Після приємного спілкування, повного позитивних емоцій і незабутніх вражень нам хотілося ще пройтися Старим містом, хоча на вулиці йшов дощ.
Дощ трохи завадив нашій прогулянці, тож зайшовши в крамничку з сувенірами, щоб щось придбати на згадку про цю поїздку, ми сіли в автобус і вирушили до рідного нам Хмельницького. Творча подорож до Кам’янця-Подільського з його закладами освіти, галереями, чудовими людьми і талановитими митцями стане незабутнім і пізнавальним досвідом для кожного з нас.
Нашим гідом і співорганізатором цієї екскурсії була Таїсія Сергіївна Стан – Голова Хмельницького обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України, український фольклорист, етнограф, заслужений працівник культури України, співробітник Хмельницького обласного навчально-методичного центру культури і мистецтва.
Ми, студенти і викладачі кафедри технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва Хмельницького національного університету, дуже вдячні Камянцю-Подільському за чудові зустрічі, зокрема: Івану Підгурному, Наталії та Іллі Лашко, Лариса Горній, Володимиру та Ользі Бучковським; галеристам, які проводили нам екскурсії виставковими залами і галереями, а також координаторці цієї поїздки Таїсії Стан.
Детальніше ознайомитися з творчістю Негоди та родини Бучковських можна переглянувши серію відео нижче.
Зануритись у світ творчості Іллі Лашко можна переглянувши наступне відео.