10 жовтня 2023 року до Дня художника, який відзначався в Україні в неділю 8 жовтня та роковин смерті Миколи Мазура – талановитого митця, живописця, скульптора, педагога, почесного громадянина нашого міста, в читальному залі бібліотеки Хмельницького національного університету була проведена мистецька лекція для студентів спеціальності 023 «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація», яку підготувала завідувачка відділу збереження фондів бібліотеки Світлана Диха.
Певний час Микола Мазур працював на кафедрі дизайну факультету технологій і дизайну ХНУ. Однак відомий в місті і в Україні, і навіть за кордоном своїми фантастичними металевими скульптурами, що прикрашають парки нашого міста, є ігровими майданчиками для діток та створюють «лице» міста Хмельницького.
Окрім цих яскравих чудових фантастичних дитячих скульптур, що виконані з металобрухту, різноманітних викинутих на смітник металевих деталей, бляшанок і труб, митець разом зі своїм сином Богданом створив і серйозні монументальні скульптури, які встановлені в нашому місті, зокрема: пам’ятник воїнам-афганцям; Ангел-скорботи присвячений пам’яті жертвам радянського тоталітаризму; пам’ятник В’ячеславу Чорноволу – видатному українському політичному й громадському діячеві; також пам’ятник присвячений пожежникам Хмельниччини; символічна скульптурна композиція з бронзи «Черепаха», розміщена при вході до Хмельницького університету управління та права.
Останньою масштабною роботою Миколи Мазура разом із сином Богданом стала монументальна скульптурна композиція «Віра, Надія, Любов», що встановлена на Майдані Незалежності у Хмельницькому.
В основі композиції – постаті трьох українських берегинь, які розміщені на великому колі, що символізує вічне, нерозривне коло буття і спадкоємності поколінь. У цьому ж колі – фігури лелек; кетяги калини, грона винограду – символи родючості нашої української землі; рушники, якими здавна українські матері благословляють своїх дітей. На зворотному боці композиції кобзар з кобзою – виразник дум і надій українського народу.
Щодо жіночої половини родини Мазурів, то лекторкою відзначено багату творчу спадщину Людмили Мазур – дружини Миколи Івановича. Її незвичайні витинанки наповнені глибокою філософією, національною тугою, тривогою за стражденну долю поневоленого радянським тоталітаризмом українського народу.
Багато творів Людмили Мазур зберігаються в Хмельницькому обласному художньому музеї.
Донька – Оксана Мазур, продовжує і зберігає спадок своєї родини. Сьогодні, під часи війни, Оксана волонтерить і творить. «Оскільки я не можу тримати в руках зброю, а хочеться хоч би чимось допомогти українській армії», вона виставила свої авторські витинанки ручної роботи на аукціон. «Це маленька краплинка, але з краплинок складається океан» – переконана художниця.
Поданий до уваги здобувачів мистецької освіти матеріал був зворушливим, повчальним, надихаючим на власну творчість. Тож ми вдячні організаторам заходу, лекторці, бібліотеці, за надану можливість ще раз відкрити для себе творчий шлях родини талановитих митців і надихатися їхніми творами, і пишатися такими талановитими земляками, як родина хмельничан художників Мазурів.