6 червня 2023 року у приміщені Навчального музейно-виставкового центру «Історія та сучасність техніки» відбулося відкриття виставки творів заслуженого майстра народної творчості України, члена Національної спілки народних майстрів України, відмінника народної освіти Анатолія Яковлєва, приурочена до роковин його смерті.
На відкриття виставки завітали адміністрація університету, викладачі, співробітники та студенти кафедри технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва, а також усі поціновувачі творчості Анатолія Яковлєва.
Професор кафедри Ганна Красильникова розповіла присутнім про життєвий та творчий шлях майстра, любов до справи, якій він присвятив усе своє життя. Наголосила про надзвичайний позитив та уміння Анатолія Адольфовича бути для своїх учнів справжнім наставником, який не тільки передавав студентам знання з основ художньої обробки деревини, а й своє особливе ставлення до неї, надихаючи тим самим їх на творчий процес.
Анатолій Яковлєв народився на Деражнянщині. Дитячі роки провів у батьковій кузні. Згадував, що йому дуже подобалось спостерігати за роботою коваля. Але хлопця більше цікавило дерево, хоча жодного дня він не навчався художній обробці деревини і самотужки опанував це мистецтво. Юний майстер своїми руками виготовляв подарунки для рідних та друзів. Дипломованим фахівцем він так і не став. Однак став справжній майстром своєї справи, який з ювелірною точністю оздоблював різними видами різьблення вироби з деревини. 1984 року закінчив Кам’янець-Подільський педагогічний інститут (спеціальність «Історія». Кваліфікація – вчителя історії та суспільствознавства). За фахом теж не працював, натомість з 1976 року протягом 23 років викладав працю, малювання та креслення у ЗОШ № 22. У 1999 році Анатолія Яковлєва запросили на кафедру теорії та методики трудового та професійного навчання (з 01 лютого 2018 р. наказом №15 від 30.01.2018 р. перейменовано на кафедру технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва) у Хмельницький національний університет, де він працював старшим викладачем, а згодом майстром виробничого навчання. Його наукова робота була спрямована на дослідження технологій традиційних та нетрадиційних технік художньої обробки деревини.
Ректор Хмельницького національного університету Сергій Матюх у своєму виступі наголосив, що це велике щастя – усе життя займатися улюбленою справою. Відмітив високий мистецький рівень робіт Анатолія Адольфовича.
Голова Вченої ради, ректор університету протягом 2001-2021 рр. Микола Скиба зазначив, що роботи Анатолія Яковлєва – своєрідна візитка нашого університету і зокрема Поділля. Усім високоповажним гостям нашого закладу дуже часто дарували саме його вироби. Твори майстра є у багатьох містах України та приватних колекціях Туреччини, Бельгії, Польщі, Чехії і Латвії. До прикладу, рельєфне панно Кам’янець-Подільської фортеці прикрашає фойє в штаб-квартирі НАТО у Брюсселі. Анатолій Адольфович відзначений великою кількістю нагород: грамотами, подяками.
Теплими спогадами про Анатолія Адольфовича поділилася під час відкриття виставки Таїсія Стан – голова Хмельницького обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України, автор і упорядник фотоальбому «Майстри декоративно-прикладного мистецтва Хмельниччини», в якому презентовано роботи Анатолія Яковлева також. Відмітила, що роботи Анатолія Адольфовича експонувалися на виставках різного рівня й завжди викликали захоплення у відвідувачів.
Лариса Іванівна, дружина Анатолія Яковлєва, подякувала керівництву університету за організацію виставки, а також за те, що у нашому закладі бережуть пам’ять про нього та високо поціновують його творчість.
Серед творів майстра – скриньки, вази, годинники, картини, люльки, тарелі із державною символікою, шоломи, макети церков та козацька зброя. На виготовлення кожного із них витрачав від декількох днів до декількох років. Наприклад, виготовити невелику за розмірами скриньку майстер міг впродовж десяти днів. А гармату «Дар’я», виготовлену до 300-річчя Бородінської битви, у якій взяли участь 100 тисяч українців, названу в честь онучки, довжиною 2,20 м та шириною 1 м створював протягом чотирьох років, ретельно обмірковуючи кожний елемент. У музеї нашого університету серед експонатів представлено старовинну гармату, макети Меджибізької фортеці, церкви-фортеці у Сутківцях, козацьку зброю та інші вироби. Кожен з них наповнений любов’ю майстра до своєї справи.
Мистецтво береже пам’ять про своїх майстрів у їхніх творах. Світла пам’ять про Анатолія Яковлєва вічно житиме у виробах майстра та у справах його учнів, в яких він вкладав усю свою душу!