25 лютого 2023 року відбувся ІІІ етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з технологій (трудового навчання), яка проводилася на базі кафедри технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва Хмельницького національного університету.
Співорганізаторами проведення ІІІ етапу олімпіади з технологій (трудового навчання) є: Хмельницький національний університет (ректор С. Матюх) та Хмельницький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти (ректор В. Очеретянко). До організації та проведення олімпіади активно залучені науково-педагогічні працівники кафедри технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва Хмельницького національного університету, яку очолює доктор педагогічних наук, професор Ірина Андрощук. Починаючи з 1998-1999 навчального року викладачі кафедри систематично залучаються до підготовки і проведення олімпіади з трудового навчання. У різні роки головою журі були Ігор Каньковський, Ігор Андрощук, Ірина Андрощук. У 2022–2023 навчальному році головою журі є доктор педагогічних наук, професор Ігор Андрощук, який за час своєї педагогічної діяльності у Шепетівському міжшкільному навчально-виробничому комбінаті підготував близько 10 призерів ІІІ етапу та 2 призери ІV етапу Всеукраїнської олімпіади з трудового навчання. Координатором й співорганізатором олімпіади з трудового навчання від Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти є методист трудового навчання, технологій та креслення науково-методичного центру професійного розвитку керівних та педагогічних працівників установ і закладів дошкільної та загальної середньої освіти Ніна Павич, яка є співавтором навчальних програм, підручників, робочих зошитів з трудового навчання для учнів закладів загальної середньої освіти.
Олімпіада відбулася на високому рівні у дружній обстановці й комфортних умовах, дякуючи ректору Хмельницького національного університету – Сергію Матюху, проректору з наукової роботи ХНУ – Олегу Синюку, проректору з АГР та виробничого навчання – Анатолію Фомову, координатору проведення учнівських олімпіад – Тетяні Надопті. Реєстрацію учасників олімпіади було розпочато о восьмій годині в холі бібліотеки Хмельницького національного університету. Члени організаційного комітету та студенти кафедри технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва зустрічали учнів та їх супроводжуючих у стінах закладу, надавали інформацію стосовно часових рамок, локацій для проведення етапів олімпіади та інших особливостей проведення заходу.
Відкриття олімпіади відбулось під звуки повітряної тривоги в укритті із дотриманням усіх заходів безпеки, пов’язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану в Україні. Учасники олімпіади, їх супроводжуючі, члени журі, адміністрація Хмельницького національного університету та всі, хто був задіяний в організації та проведенні олімпіади вкотре показали наскільки згуртованими і сильними духом ми стали за час повномасштабного вторгнення ворога в Україну.
Учасників олімпіади привітали:
- проректор з науково-педагогічної роботи Хмельницького національного університету – Віктор Лопатовський;
- координатор олімпіад Хмельницького національного університету – Тетяна Надопта;
- завідувачка кафедри технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва – Ірина Андрощук;
- методистка Хмельницького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти – Ніна Павич;
- голова журі, професор кафедри технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва Хмельницького національного університету, доктор педагогічних наук – Ігор Андрощук.
У ІІІ етапі Всеукраїнської олімпіади з технологій (трудового навчання) серед учнів 9, 11 класів взяли участь 44 особи. З них 23 учня 11-х класів, 21 – 9-х класів.
Основною метою проведення Всеукраїнської учнівської олімпіади з технологій (трудового навчання) є пошук і підтримка обдарованої молоді, створення умов для їхнього розвитку та самовдосконалення, формування творчого покоління молодих українців. Відмітимо, що проведення олімпіади з технологій (трудового навчання) дає змогу також пропагувати народні традиції, звичаї та культуру українського народу через засоби декоративно-прикладного мистецтва, традиційні та сучасні техніки та види обробки конструкційних матеріалів; виявляти творчих, обдарованих учнів, здатних проєктувати та виготовляти вироби декоративно-прикладного мистецтва; проводити профорієнтаційну роботу.
ІІІ етап Всеукраїнської олімпіади з технологій (трудового навчання) складається з 2-х турів: творчого (теоретичного) та практичного. Теми (напрям) проєктів для практичного туру: 9 клас – «Родинний оберіг»; 11 клас – «Сувенір з України».
Під час виконання теоретичного туру учасники продемонстрували свої уміння і навички щодо реалізації основних етапів проєктування виробу за заданими умовами, зокрема: розроблення ескізу майбутнього виробу, визначення переліку необхідних для його виготовлення матеріалів, обґрунтування основних та додаткових технологій його виготовлення тощо. Завдання носили творчий характер.
Під час проведення практичного туру учні мали змогу працювати у сучасних, облаштованих усім необхідним обладнанням майстернях кафедри технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва Хмельницького національного університету.
Під час олімпіади, супроводжуючі вчителі трудового навчання також мали насичену програму: участь у майстер-класах, в опитуванні, круглих столах, де були презентовані освітньо-професійні програми кафедри технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва та сертифікатні програми підвищення кваліфікації (https://tpodm.khmnu.edu.ua/pidvyshhennya-kvalifikacziyi-pedagogiv/).
Викладачами та випускниками кафедри технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва Хмельницького національного університету під час олімпіади для учителів трудового навчання Хмельницької області було проведено серію майстер-класів:
- к.пед.н., старший викладач кафедри технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва Олена Самборська провела майстер-клас з вишивки на яєчній шкаралупі;
- к.т.н., старший викладач кафедри технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва Олена Міщенко – майстер-клас з плетення з джгутового шпагату:
- випускник кафедри, вчитель трудового навчання спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 12 м. Хмельницького Роман Овчарук – майстер-класи з гравіювання на склі та випилювання лобзиком з вінілових пластинок;
- випускниця кафедри, вчитель трудового навчання Хмельницького ліцею № 17 Тетяна Цісар – майстер-клас з виготовлення прикрас з фоамірану.
Також було презентовано освітні програми та спеціальності кафедри технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва Хмельницького національного університету. Зважаючи на присутність на заході саме вчителів трудового навчання та технологій, детально обговорено з фахівцями-практиками основні напрями удосконалення змісту освітніх компонентів освітньо-професійних програм «Середня освіта. Трудове навчання та технології, інформатика» здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів підготовки у контексті сучасних вимог Нової української школи. Це дало змогу, за результатами обговорення й проведеного анкетування, врахувати основні вимоги до вчителів трудового навчання та технологій та потреби ринку праці загалом.
Щиро дякуємо учителям, які виступили у якості стейкхолдерів, висловили свої рекомендації та побажання, пройшли анкетування та надали свої пропозиції щодо удосконалення цих освітньо-професійних програм.
Під час олімпіади вчителям трудового навчання закладів загальної середньої освіти Хмельницької області також було презентовано сертифікатні програми для підвищення кваліфікації педагогічних працівників, розроблені викладачами кафедри технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва:
- сертифікатна програма «Розроблення робочого зошита з друкованою основою», укладач – Андрощук Ірина Василівна, доктор педагогічних наук, професор кафедри технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва Хмельницького національного університету;
- сертифікатна програма «Мозаїка з деревини», укладач – Лівшун Олександр Володимирович, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва Хмельницького національного університету;
- сертифікатна програма «Джгутова філігрань як вид декоративно-ужиткового мистецтва», укладач – Хренова Вікторія Валеріївна, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва Хмельницького національного університету;
- сертифікатна програма «Розробка відео майстер-класу», укладач програми – Хренова Вікторія Валеріївна, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва Хмельницького національного університету;
- сертифікатна програма «Рисунок», укладач програми – Крулик Богдан Володимирович, старший викладач кафедри технологічної та професійної освіти і декоративного мистецтва Хмельницького національного університету.
Для задоволення потреб учителів закладів загальної середньої освіти Хмельницької області було проведено анкетування з метою визначення актуальної тематики курсів підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладів освіти. Завдяки результатам опитування було визначено найбільш важливі проблеми, які потребують нагального висвітлення на курсах підвищення кваліфікації.
Щиро вітаємо з заслуженою перемогою учасників олімпіади та їх наставників! Бажаємо всім учасникам та їх наставникам подальших творчих успіхів під Мирним небом нашої України, пишаємось вами!
З результатами олімпіади можна ознайомитися за покликанням https://olimp.hoippo.km.ua/
Дякуємо ЗСУ за можливість навчатися в Україні, розвиватися та презентувати результати своїх досягнень! ДЯКУЄМО Вам за Вашу сміливість, відданість та силу, за те, що боретесь за нас, за нашу свободу, за наше сьогодення та майбутнє, за те, що Ви є для нас прикладом незламності та витримки!